Що краще для посадки: ялівець чи туя? Питання насправді досить непросте. Постараємося розглянути конкретні чинники.
Зовнішній вигляд. Відразу варто сказати, що ялівець і туя - належать до одного й того ж сімейства «кипарисових», тому багато в чому вони схожі.
На сьогоднішній день фахівцями селекціонерами виведено величезну кількість сортів та різновидів туї та ялівцю. І в тої, і в іншої рослини можна знайти схожі форми. Ну скажімо популярна туя сорту "Колумна" - рівненька, справді як колона. Так само чудово виглядає ялівець «Блю Ерроу» - такий самий рівний, чіткий силует. Практично ідеальний конус має туя "Смарагд", що при вмілій стрижці можна повністю повторити в ялівці "Стрікта".
І якщо з кулястими формами у ялівців поки не залагодилося, то у туй із цим повний порядок. Це і "Глобоза", "Вудварді", і зовсім мініатюрні "Тедді". Говорячи про ялівці, то вони мають величезний асортимент розлогих крон («Козацький», «віргінський Хетц», «Блю Карпет» і т.д.).
Колір. Крім природного зеленого забарвлення, ялівці та туї можуть побалувати буквально будь-яким кольором (зеленим, блакитним, жовтим). Ну ось, до прикладу, туя "Міріам" - зелена, з жовтими золотими кінчиками; найцікавіший ялівець «Блю енд Голд» - блакитно-жовтий.
Ландшафтний дизайн. Ялівці прийнято висаджувати або одиночними рослинами, або такими «пухкими», як це прийнято говорити, групами (з кількох лише рослин). Використання їх в якості живоплоту, загалом, обмежено (занадто багато доведеться садити, що дорого обходиться). Та й росте ялівець таки дуже повільно.
Туя, в цьому плані, якраз дуже гарна (у прикладі використання для живоплотів). Це і сорт "Колумна", і "Брабант" тощо). Правильно підстрижені – створюють щільну гарну зелену стіну.
Якщо Вам потрібно закріпити укіс або схил на ділянці, прикрасити альпійську гірку або якийсь рокарій, то краще, ніж за форми ялівців, що стеляться/грунтопокривні, Ви явно нічого не знайдете.
Умови вирощування. Туї чудово переносять задимлене, загазоване, пилясте повітря міських вулиць. Тому їх дуже часто використовують для озеленення великих міст та промислових центрів. Ялівці - навпаки страждають від пилястого, загазованого повітря, але на заміській ділянці почуватимуться просто чудово. При цьому ялівці - рослини морозостійкі, посухостійкі та невибагливі до ґрунтових умов. Справа в тому, що коренева система ялівців йде на десятки метрів усередину ґрунту, видобуваючи собі, з великої глибини, поживні речовини та необхідну вологу.
Туя вважається невибагливою та світлолюбною рослиною. Але на відміну від ялівця може рости навіть в тіні, при цьому, звичайно, трохи втратить свої декоративні властивості.
Ось до ґрунтів туя більш вимоглива. Вона потребує багатих ґрунтів. Якщо Ви її вирощуватимете на бідних піщаних ґрунтах, то потрібне буде регулярне підживлення. Так само варто враховувати, що туя - рослина вологолюбна. Вона може рости на ґрунтах, де високо стоять підґрунтові води. Хоча в дорослому віці, коли дерево вже, так би мовити, кілька років росте, вона теж посухостійка.
Догляд. Туї та ялівці – вважаються рослинами невибагливими. Але майте на увазі, що особливо молоді рослини варто все-таки на зиму утеплювати. Також, деякі сорти, наприкінці зими – на початку весни, варто притіняти, тому що вони мають властивість «обгоряти». Ось скажемо туя «Тедді» - якщо не накрити, ранньою весною вона стане просто бронзового кольору.
Користь. Власне, як і всі хвойні рослини, туя і ялівець безумовно корисні. Але ялівець, мабуть, є чемпіоном у цій галузі. Справа в тому, що фітонциди, які виділяються його хвоєю, практично вбивають усі хвороботворні мікроби. Традиційна медицина активно використовує шишкоягоди ялівцю, тому що вони мають сечогінні і дезінфікуючі властивості. Ось під час чергового спалаху грипу, жуйте, не поспішаючи, одну ягоду ялівцю на день і Ви суттєво знизите ризик захворювання. Також ці ягоди використовують у кулінарії. З них роблять квас, пиво, їх використовують для копчення м'яса (приблизно шість-вісім штук на кілограм м'яса). Та й зрештою з них роблять джин.
Тривалість життя. У всій довідковій літературі пишуть, що туї живуть щонайменше сто років. Ялівці (не поодинокі екземпляри) – зустрічаються у природі з віком 1000 років, і навіть 2000 тисяч років.
Підсумок. Ми спробував відповісти на запитання: «Що краще: ялівець чи туя?». Думаю, Ви зрозуміли, що відповіді на це питання не існує. Насамперед, Ви повинні керуватися своїми власними уподобаннями.