Чи потрібен рослинам дренаж?

Ну відповідь очевидна. Всі ми знаємо, що якщо коріння більшості наших рослин довгий час перебуватиме у воді, то сама рослина почне хворіти, не буде розвиватися і, врешті-решт, може навіть загинути. Тому дренаж потрібен.

Але сьогодні ми поговоримо трішки про інше. А саме про той стереотип, який впродовж усього життя гуляє з книги в книгу, а зараз уже інтернетом. Йтиметься про велику кількість матеріалів для дренажу, які обов'язково потрібно укладати на дно посадкової ями (щебінь, галька, бита цегла, керамзит та ін.). Саме такий спосіб посадки оберігає коріння від загнивання, тому що вода йде від коріння нижче, ось у цей самий дренажний шар.

 

Чи потрібен ось такий дренаж закладати в посадкову яму при посадці рослини у відкритий ґрунт?

Отже, припустимо, що у вас на ділянці важкий глинистий ґрунт, і під час дощів вода залишається «довго стояти». Тобто, при звичайній посадці, коріння рослин буде загнивати. Тому ви викопуєте велику посадкову яму і на дно укладаєте, грубо кажучи, 20 см щебеню (це також може бути керамзит, бита цегла, що завгодно). На ось цей 20-сантиметровий шар ви насипаєте родючу землю і в неї садите свій саджанець. Теоретично все начебто правильно, вся надлишкова волога під час дощів/поливів буде проходити через живильний шар і йти в дренаж. Ось у цьому шарі щебеню, або іншого матеріалу, вона «стоятиме» і корінню рослин шкодити не буде.

Але чи так це?

Перші 2-3 роки це буде так. Але потім, поступово, з поливами і дощами, ґрунт почне проникати в порожнечі між цим камінням, заповнюючи їх. Тобто, фактично через пару-трійку років, внизу у вас вийде поживний ґрунт у перемішку з камінням. Коріння рослини теж розвиватиметься, воно поступово йтиме на цю глибину. Ось цей глинистий ґрунт, який оточує вашу посадкову яму, теж потихеньку буде наповнювати цей самий дренажний шар і, за кілька років, коріння рослин, яке опустилося на цю глибину, точно так само буде замокати, робили ви цей дренаж чи ні. Тому, в даному випадку, це не шкідливо, але це марна праця.

 

Чи потрібен дренаж при посадці рослин, які ми вирощуємо в контейнерах?

Основний аргумент противників дренажу в контейнерах полягає в тому, що вони кажуть: "У розплідниках, виробники посадкового матеріалу, ніколи не закладають дренаж в контейнери ".

Чому це абсолютно вірно?

Зверніть увагу на ось ці «технічні горщики», в яких вирощуються саджанці. Там, як правило, дуже великі отвори. Також, зараз додатково стали робити «денця з пазами», щоб навіть, якщо цей контейнер стоїть на поверхні землі, там, у жодному разі, не застоювалася волога і весь час провітрювалася. Мало того, наповнюються ці контейнери родючою пухкою сумішшю на основі торфу або компосту.

До речі, деякі виробники контейнерних саджанців, у себе в розпліднику, облаштовують все так, щоб ось ці контейнери з рослинами стояли не на землі, а на сітці або на решітці. Це, так звана, «повітряна підрізка коренів». Тобто корінці, рано чи пізно, починають вилазити через дренажний отвір у контейнері і потрапляють на повітря. Природно, вони підсихають і кінчики відмирають. Це призводить до того, що надалі коріння з контейнера не вилазить, а навпаки, більше росте в обсязі самого контейнера.

 

А як же бути, якщо ви придбали контейнер, збираєтеся посадити якусь рослину, а в ньому відсутні отвори?

Якщо це пластиковий контейнер, то нічого складного немає. Зробіть великий отвір товстим свердлом (не шилом), або нагрійте цвях, затисніть його в плоскогубці і, як слід, зробіть багато великих дренажних отворів, щоб волога обов'язково добре відходила.

 

А що робити, якщо у вас глиняний горщик і один маленький отвір розсвердлити проблематично?

Обов'язково такий контейнер наповнюйте пухкою сумішшю, щоб після поливу вода там не застоювалася, буквально відразу вся витікала.

 

А що робити з глиняним кашпо?

У принципі, в нього можна посадити саджанець, хоч він і не призначений для цього. Але потрібно враховувати такі важливі моменти:

- обов'язково наповнити пухкою сумішшю, щоб вода в жодному разі довго не стояла, а йшла вся на дно;

- обов'язково ретельно дозувати цю саму воду (поливати зовсім трішки);

- правильний підбір рослин.

Річ у тім, що деяким рослинам застій води абсолютно не страшний. Класичний приклад "гортензія". Для того, щоб вона добре себе почувала, вода в піддоні має бути постійно. А скажімо така рослина як "драцена" - категорично цього не переносить.

 

Підсумок. Загалом, створення ось цього додаткового дренажного шару в посадковій ямі, під час висаджування рослини у відкритий ґрунт або в контейнері, - справа абсолютно безглузда, на яку ви витратите час, сили і часом навіть гроші.