Сад та город – це різні речі. Наші садівники звикли поєднувати все це на одній ділянці (город, сад, декоративні рослини).
Як зробити так, щоб все це було раціонально?
Можна, звичайно, звернутися до ландшафтних дизайнерів або скористатися готовими "типовими" схемами розміщення рослин. Але багато хто, звісно, воліє робити це самостійно.
Декілька правил перед посадкою:
- Просторовий розподіл.
Намагайтеся розносити культури (створювати ізольовані групи). Яблуні – посадіть окремо, смородину – окремо, аґрус – окремо.
Навіщо це робиться?
- буде простіше доглядати;
- будуть добре запилюватися;
- не буде поширення хвороб.
Важливо знати: «Якщо Ви посадите разом баклажани, помідори, перець, картоплю, то вони одночасно можуть захворіти. У них одна загальна хвороба – фітофтора. Так само, в жодному разі, не можна поряд (разом) садити смородину та аґрус».
- Враховуйте індивідуальні особливості та переваги кожної культури.
Одним обов'язково потрібний кислий ґрунт, деяким тінисті місця, кісточкові (сливи, вишні) – дуже люблять рости на піднесених місцях.
Якщо плануєте створювати овочеві грядки, обов'язково розташовуйте їх у напрямку із півночі на південь. Тоді сонце, проходячи зі сходу на захід, більш-менш рівномірно висвітлюватиме їх з усіх боків. А якщо хочете висадити на схилі, то розташовуйте не вздовж схилу, а впоперек, щоб при поливах/дощах родючий шар землі не вимивався, а залишався на цих ось «терасах».
Важливо знати: «Більшість рослин люблять світло. Тому, високі і широкі рослини ніколи не садіть у центрі Вашої ділянки або з її південної сторони, інакше тінь від них, коли вони виростуть великими, буде закривати більшу частину території».
- Перевірте фізико-хімічний склад ґрунту на ділянці.
Так як він може бути нерівномірним (в одному місці кисліший, а в іншому – більш лужний).
- Ділянки з невеликими деревами, що вже ростуть.
Коли дерева невеликі, то справді виглядають дуже красиво та мальовничо. Але майте на увазі, вони виростуть.
Береза. У неї дуже багато листя. Тому на Вашій ділянці буде величезна кількість тіней. Мало того, її коренева система поверхнева і поширюється навколо дерева на відстані до 30 м. Вона, як «водяний насос», - висмоктає воду у решти рослин, які будуть рости біля неї.
Сосна або модрина. У цих рослин коренева система йде досить глибоко, причому крона, загалом, ажурна. Так що особливої шкоди навколишнім рослинам вони не завдадуть.
- Відстань між рослинами.
У плодовому саду є золоте правило: «Крони дерев не повинні стикатися. Між ними спокійно має проходити людина».
При посадці будь-яких дерев потрібно знати, якого розміру дерево буде в дорослому віці (коли зросте до максимальних розмірів). Винятком будуть «клумби і міксбордери» (чим більше рослин, чим вони густіше посаджені, тим краще).
Поради, як прикрасити Ваш сад:
- Створення невеличких мікроландшафтів.
Привезіть грубе необроблене каміння. Мальовничо та несиметрично його розставте. Простір між ним наповніть землею і висадіть туди якісь компактні, невибагливі рослини. Це можуть бути: хвойні, квіти, невеликі декоративні чагарники.
Такі мікроландшафти створюють певну «родзинку» Вашому саду, роблять його не таким одноманітним.
- Посів газону.
На відкритих просторах дуже добре виглядає саме газон. Перш ніж сіяти, поверхню потрібно ретельно вирівняти, а потім викопати посадкові ями і посадити якісь гарні чагарники. І лише після цього засівати газонну траву.
На тлі газону чудово виглядають: півонії, троянди, жоржини, барбариси, гортензії.
- Зона відпочинку.
Зона відпочинку – дуже важлива складова будь-якої ділянки.
Лавку найкраще розташовувати біля якогось квітника чи водойми. При цьому, Ваш погляд, у жодному разі не повинен упиратися в стіну (тих самих рослин). А ось за спиною, бажано, щоб ця «стіна чагарників» була. Це додасть Вам впевненості та спокою, відпочиваючи на цій лавці.
Декоративні стінки можна робити з рослин, що швидко ростуть. Закопайте пару стовпів, натягніть мотузки (провід), і на них запустіть плетисті троянди, жимолость, дівочий виноград, хміль.