Обрізка - це трудомістка операція. Мрія багатьох садівників мати такі рослини, які не вимагали б цієї обрізки або вимагали б її щонайменше, хоча б раз на сезон. У принципі це завдання цілком здійсненне.
Вирішити цю проблему можна двома способами:
- Висаджувати рослини, які мають чітку форму. Природа наділила їх такою гарною формою, і втручання, можна сказати, не потребується зовсім.
- Садити такі рослини, які ростуть повільно. Скажімо так, вони не потребують втручання також. Хіба що буває, що потрібно проводити невелику корекцію їхньої форми.
Серед рослин з чіткою формою безперечним лідером є вічнозелені хвойні рослини. Ось, наприклад, ялина (звичайна, колюча, канадська, сербська) - практично ідеальної форми. Якщо раптом якась гілочка у Вас піде убік, в принципі, її досить легко можна підправити.
Те саме можна віднести до ялівців. Ось такі сорти, які називаються: "Скайрокет", "Блю Ерроу" - чіткої колоновидної форми, абсолютно не вимагають жодного втручання. Ну хіба що обрізати десь сухі, хворі гілочки, які взимку могли пошкодитись.
Також можна посадити кипариси. Тільки майте на увазі, чи підходить Ваш регіон (кліматичні умови).
Ще один спосіб позбутися постійних стрижок – це вирощувати у себе на ділянці мініатюрні карликові форми рослин. Селекціонерами їх виведено безліч, особливо серед хвойних. Наприклад, «Сосна гірська» (невелика форма та приріст, буквально, пару-трійку сантиметрів на рік). Серед ялівців – «Стрікта» (колоноподібна форма, що зберігається протягом кількох років). Якщо десь і потрібно щось підрівняти, це вимагатиме від Вас мінімум зусиль.
Дуже багато виведено карликових сортів туй, найрізноманітніших розмірів. Ось наприклад, сорт «Тедді» (така зелена кулька). Його максимальна висота, вже у дорослому віці, трохи більше 50 сантиметрів.
Важливо: «Якщо карликові туї вирощувати на бідних ґрунтах, не удобрювати їх сильно, то ніякої стрижки, жодного фактично догляду за ними не знадобиться. Вони є різних розмірів і дуже добре тримають форму».
Не забувайте про ґрунтопокривні рослини. Такі рослини не те, що обрізають, а навпаки їм дають можливість розростатися якнайбільше в сторони. До них, наприклад, відносяться горизонтальні форми ялівцю. Один із таких, ялівець «Блю карпет» – невисокий, десь сантиметрів десять-п'ятнадцять від землі, який розростатиметься завширшки.
Ще можна вирощувати декоративні форми сливи, яблуні, вишні. Вони фактично не вимагають жодного втручання. З плодовими, на жаль, так не вийде, бо їх вирощують заради плодів і вони потребують постійної обрізки.
Також непоганим виходом із цієї ситуації буде використання красивоквітучих декоративних чагарників. Вони, звичайно, вимагають обрізки, але, в принципі, цю обрізку Ви проводите лише один раз на сезон. До таких рослин відносяться: всілякі рододендрони, спіреї, гортензії, дерен, загалом ті рослини, які дійсно обрізають раз на рік. Скажімо ось «спірею» – зазвичай обрізають після цвітіння. Робиться це для того, щоб продовжити її цвітіння, і якщо вона сильно загущається.