Перед початком створення «живих огорож» потрібно ознайомитись з деякими основними правилами:
- Повне світло.
Для отримання гарного, сильно облиствленого живоплоту, садити його потрібно обов'язково на повному світлі. Саме на повному світлі утворюється досить велика кількість нових пагонів та листя. Ваша жива огорожа виглядатиме щільною та насиченою. Якщо у Вас якісь тінисті місця (велика тінь від будинку, високого дерева, великого паркану тощо), то, цілком можливо, Вам варто пошукати якісь тіньовитривалі рослини.
- Правильні саджанці.
Коли Ви висаджуєте живопліт, вибирайте обов'язково молоді саджанці і, що дуже важливо – саджанці, у яких по всьому стволу є відгалуження, гілочки. Самі саджанці повинні бути невеликого розміру. Чим менше саджанець - тим більше шансів, що він утворить бічні гілки, і огорожа буде повністю облиствлена знизу догори.
- Правильна посадка.
Живі огорожі висаджують не в окремі ямки, а копають одну загальну траншею. Причому для різних рослин – ця траншея має бути різною.
Якщо Ви висаджуєте велике дерево, скажімо липу чи тую, то траншею потрібно копати глибоку (десь 60 сантиметрів завглибшки та, приблизно, 50-60 сантиметрів завширшки).
Якщо Ви садите середнього розміру чагарники, типу бирючини - цей розмір можна зменшити (приблизно, 40-50 сантиметрів завглибшки та завширшки).
Якщо ж для живоплоту Ви використовуєте якісь дрібні чагарники, типу японської спіреї, то глибина і ширина може бути 30 сантиметрів.
Якщо Ви хочете посадити щільний дворядний живопліт, то при звичайній глибині - ширину роблять вдвічі більше, а самі рослини садять у шаховому порядку.
Важливо: «Вириту траншею потрібно наповнити пухкою та родючою поживною сумішшю. Робиться це для того, щоб саджанці добре приживалися та розвивалися».
- Правильне формування.
Формувати живопліт потрібно тільки після того, коли саджанець вже добре прижився. Зазвичай це відбувається наступного року, ну максимум через два роки, коли у саджанця з'являються свіженькі, зелені прирости. От тоді вже можна починати обрізку.
- Правильний інструмент.
Коли Ви тільки починаєте створювати живоплоти, зазвичай купують великі садові ножиці. Пам'ятайте про те, що після кожної стрижки, такі ножиці, бажано протерти яким-небудь розчином, що містить спирт, тобто тримати їх в чистоті. Ну і звичайно вони повинні бути гострими.
У міру того, яка у Вас кількість живоплотів, як вони розростаються, потрібен буде більш продуктивний помічник - електричний кущоріз.
- Правильна стрижка.
При використанні електричного кущорізу, переводимо ручку в зручне положення і, знизу вгору, плавними рухами, стрижемо рослини (тримаємо лезо кущорізу паралельно поверхні нашого живоплоту). Після того як Ви провели стрижку бічної поверхні, починаєте обрізати горизонтальної. Але майте на увазі, якщо Ви початківець у цьому, то для створення ідеально рівної поверхні краще натягнути мотузку, ну або керуватися своїм смаком.
Важливо: «Після закінчення роботи, обов'язково ретельно протріть кущоріз ганчіркою, а також після кожної години його роботи - змащуйте машинним маслом».
- Правильний профіль.
Коли Ви стрижете плоский живопліт, його верхня частина повинна бути вужче, чим нижня (як би своєрідна трапеція), ну в крайньому випадку пряма, але в жодному разі не навпаки. Якщо буде навпаки, тоді нижня частина отримає мало світла, там перестануть утворюватися нові пагони/листя, з'являться дірки (просвіти). Нам така жива огорожа не потрібна. Вона повинна бути, по всій висоті, рівномірно облиствлена. Тому нижня частина має бути ширшою, щоб на неї потрапляло світло.
- Правильні терміни обрізки.
Вертикальні пагони слід обрізати тоді, коли вони відростуть на 10-20 сантиметрів. Наприклад, 20-сантиметровий пагін обрізають на одну третину, можна навіть наполовину.
Обрізка проводиться для того, щоб утворювалися нові пагони з великою кількістю листя.
- Правильний підбір рослин.
Ці рослини повинні добре переносити стрижку та швидко після неї відновлюватися. Вони повинні утворювати велику кількість нових бруньок, а також бути декоративними, мати якесь красиве забарвлення (бирючина, спіреї, барбариси, ялини, туї і т.д.).
Живоплоти потрібно садити з рослин, які є морозостійкими, які витримують абсолютно нормально зиму у Вашому регіоні, так як одну рослину, наприклад «кипарис», ще можна вкрити на зиму, а ось довгу живу огорожу - практично неможливо, або потребує дуже великих зусиль.
- Правильний догляд.
Майте на увазі, що часта стрижка призводить до постійної втрати листяного апарату. Відповідно потрібні часті регулярні підживлення та поливи.
Якщо Ви висаджуєте довгий живопліт з однієї і тієї ж рослини (одного сорту), ну скажімо з туй, - це може виглядати досить нудно. Ландшафтні дизайнери рекомендують в такі довгі однотонні огорожі вставляти якісь яскраві «плями». Можна висадити парочку тих самих туй, але скажемо не зеленого кольору, як усі, а яскраві жовті. Також, перед такою монотонною огорожею, можна посадити якісь яскраві контрастні чагарники. Це все виглядатиме набагато красивіше.