З грибковими захворюваннями на своїх рослинах стикався буквально кожен садівник, можливо навіть сам того не підозрюючи. Їхній спектр просто неймовірно широкий. Досить сказати, що серед усіх захворювань рослин грибкові займають 80%. Це і всіляка іржа, плямистості, гнилі, фітофтороз, загалом все, що завгодно. Захворювання передається за допомогою дрібних спор, які розносяться вітром, потрапляють на листову пластину або в тріщину, ранку на корі дерева, і спокійно там приживається, поширюючись і розростаючись. Листя і пагони поступово втрачають свій вигляд, засихають, відвалюються, а сама рослина починає хворіти, стає ослабленою, іноді навіть гине.

Всі ці грибки, які вражають наші рослини, мало чим відрізняються від звичайних грибів. У них також є міцелій. Тільки цей міцелій, тонкі волокна цього гриба, живе всередині листової пластини або скажемо в черешку/живці, харчуючись за рахунок соку рослини.

Дуже важко часом діагностувати грибкове захворювання рослини. Але ще важче з ним боротися. Річ у тім, що проти всіх грибкових захворювань ще не створено відповідні препарати. Ось чому дуже важливі саме профілактичні заходи. Не лікувати хворобу запізніло, а саме запобігти їй в самому зародку.

 

Найголовніше, що потрібно знати, приступаючи до профілактики грибкових захворювань на рослинах - це те, що ці захворювання, в першу чергу, атакують ослаблені рослини (в умовах загущеної посадки, за високої температури і високої вологості).

З чого варто розпочати?

  1. Знезаразити місце посадки. Для знезараження ґрунту, перед посадкою, використовують різні засоби. Деякі проливають "Формалін", але ми рекомендуємо вчинити набагато простіше. Ось Вам "деревне вугілля" або "зола" - перший ворог грибка. Перед посадкою вносите в посадкові ями, обов'язково у великій кількості.
  2. Протруїти посадковий матеріал.

Тут маються на увазі насіння та цибулини рослин. Дуже часто з цибулинами хвороба переноситься рік у рік. Насіння, ось скажемо кабачки або огірки, які досить довго проростають, поки лежать у ґрунті, встигають заразитися якимось грибковим захворюванням.

Є безліч способів подолати це. Можна використовувати перекись водню. Трохи підігріваєте, десь не більше 40 градусів, і тримайте там посадковий матеріал 7-8 хвилин, після чого ретельно промиваєте.

У нас буквально під ногами росте ще один природний фунгіцид – ромашка. Зірвіть кілька (квіточки і бадилля), залийте літром води і настоюйте дві доби. Через дві доби, на 15 хвилин, замочіть у цьому настої своє насіння. Прекрасний спосіб, щоб вбити всі можливі грибкові захворювання.

Ну, а якщо Вам не хочеться так довго з усім цим возитися, то в магазинах зараз пропонується величезна кількість хімічних препаратів, от скажімо «Фундазол», які рекомендують саме для протруювання цибулин і насіння різних рослин.

 

Ми вже говорили про небезпеку загущених посадок. Справа в тому, що після дощу або поливів, в таких посадках дуже довго зберігається волога і, звичайно, це ідеальні умови для виникнення грибкових захворювань.

  1. Поливайте свої рослини правильно.

Намагайтеся, без потреби, не лити воду на листя, на стовбури і гілки. Так Ви сприяєте виникненню спалахів інфекцій, особливо якщо Ваші рослини схильні до них. Для того, щоб ще більше убезпечити себе та зменшити кількість поливів – застосовуйте мульчування.

 

Що ж робити, якщо хвороба все-таки вразила рослини, і Ви бачите, що грибок розвивається досить інтенсивно?

Звичайно, без хімічних препаратів, швидше за все, Ви не обійдетесь. Універсальний засіб – це «бордоська рідина». Також можна використовувати той самий «Фундазол».

 

А які є «народні методи»?

  1. Достатньо взяти 80 г часнику, дрібно подрібнити, залити десятьма літрами води і довести до кипіння. Ось цим, не розбавленим розчином (для профілактики), дуже добре обприскувати рослини.
  2. Для боротьби з грибковими хворобами на томатах рекомендують брати нежирне молоко чи сироватку. Розводимо в однакових пропорціях із водою і раз на тиждень обприскуємо.
  3. Також ми говорили про деревне вугілля, що також дуже добре діє. Достатньо його дрібно стовкти і змастити пошкоджене кореневище або бульби цибулин.
  4. Так само можна використовувати улюблену нами зеленку. Якщо пошкоджене місце кореневища змастити зеленкою, ніяке грибкове захворювання туди вже не проникне.
  5. Для боротьби з борошнистою росою можна використовувати кальциновану соду в суміші з милом.

 

Підсумок. Взагалі, з найдавніших часів, з грибковими хворобами боролися найрізноманітнішими способами. Сюди йшло і вино, коров'яча сеча, оцет та кухонна сіль. Ось якраз кухонна сіль (1 кілограм на 10 літрів води) - чудовий засіб для боротьби з грибковими захворюваннями.

Ще раз наголосимо на правильному догляді за рослинами: «Не зловживайте азотними добривами, удобрюйте калійними та фосфорними, а також проводьте вчасно та правильно поливи.