Ось ви посадили саджанці восени або навіть навесні, але до середини літа вони просто "сидять" і не розвиваються, ніби сплять.

 

Що це може бути?

Якщо припустити, що всі посадки ви дійсно зробили за правилами. добре утеплили саджанці на зиму, то такому явищу можна дати пояснення.

Якщо ми говоримо про саджанці з відкритою кореневою системою, то під час викопування, природно, ця коренева система травмується, що неминуче. Дуже часто кореневу систему ще додатково підрізають, щоб саджанець був компактний, і його простіше було пересилати.

Різні погані «інтернет-магазини» дуже часто ці саджанці перетримують, пересушують у себе тижнями, після їх викопування. Належного догляду, утримання ці саджанці не отримують. Їхня коренева система і так сильно травмована після викопування й обрізки, а тут ще й додатково пересихає, частково відмираючи.

Також не забуваємо про те, що саджанці, навіть із гарним корінням, але за умови поганого пакування, залежно від вашого місця проживання і самого перевізника, можуть іти до вас дуже довго, відповідно також пересихати.

А якщо все-таки саджанці ви отримали хороші, з гарним корінням, і правильно їх посадили, то також не можна відкидати можливість, що ваш ґрунт може бути заражений (кореневі хвороби, гниль, шкідники).

 

Як визначити живий саджанець чи ні?

Візьміть саджанець і нігтем (не ножем) поколупайте його кору. Під корою має бути зелененька/світла частина. Це означає, що саджанець живий. Якщо ж там коричневий колір, найімовірніше, частина саджанця або весь саджанець уже неживий. Можете сміливо обрізати його до того місця, поки під корою не буде світлої частини (до живого місця). Звичайно обрізати потрібно буде строго вище щеплення.

Теж саме можна зробити з кореневою системою. Якщо, подряпавши трохи нігтем, ви побачите там світлу частину, значить корінець живий. А якщо там коричнева частина - значить, швидше за все, засохлий. Таку перевірку можна робити з більшістю саджанців.

 

Що ж робити, якщо саджанець живий, бруньки набрякли, але не ростуть?

Насамперед, регулярно поливати і, в жодному разі, не закидати догляд.

Дехто рекомендує використовувати "укорінювач". Але давайте відразу визначимося, як він працює. Укорінювач, потрапивши на свіжу ранку, стимулює утворення тканини, з якої потім розвиватимуться додаткові корінці. Якщо ви вже посадили саджанець і минуло, наприклад, кілька місяців, скільки б ви його не поливали укорінювачем, то, за великим рахунком, толку від цього не буде. Цим препаратом треба було обробляти саджанець відразу ж, перед посадкою, обрізавши корінці до живого, якщо вони підсохли. Ось тоді простимулювали б утворення додаткових коренів.

Є варіант "сильної обрізки". Коли в саджанця маленька, слабка коренева система, а сам саджанець доволі великий і має багато бруньок, то він не зможе їх просто всі "виштовхнути", щоб вони розвивалися. Тому роблять сильну обрізку, залишаючи всього лише кілька бруньок, але обов'язково над щепленням. І ось ці кілька бруньок, живлячись від маленької і слабкої кореневої системи, все-таки мають шанс прокинутися і почати розвиватися.

Ну і нарешті можна використати варіант, з гарним результатом - це викопати такий саджанець, уважно оглянути коріння, і спробувати врятувати, пересадивши його. Пересадивши в контейнер, набагато простіше і зручніше доглядати. Ви можете поставити його в тіньочок, контролювати вологість ґрунту, вчасно поливаючи. Звичайно, перед такою пересадкою, корінці оглядаємо, обрізаємо і проливаємо місце препаратами, якщо виявили хворобу або шкідників. Десь уже до нового сезону посадки, такий саджанець буде у вас готовим до того, щоб знову посадити його на постійне місце.

Ну і насамкінець, під словом "правильна посадка" різні люди розуміють по-різному. Ви можете сильно заглибити кореневу шийку і саджанець не буде розвиватися, або можете внести велику кількість добрив у посадкову яму, через що просто самі, своїми ж руками, спалите коріння.