Всі ми знаємо народну мудрість: «Готуй сани влітку». Щодо саду застосовуємо те саме. Ось зараз зима, начебто б нічого не потрібно, а навесні кинемося щось шукати купувати. Насправді, всі препарати для захисту Ваших рослин краще заготовляти з осені та взимку.

Чому це так важливо?

Коли настане весна, і тільки-но дерева почнуть прокидатися, на них, буквально, тут же нападуть всякі шкідники та хвороби, які були у саду. Вони відклали тут яйця, залишили свої спори, перезимували, і саме навесні вони почнуть діяти. Тому всі препарати бажано вже на цей момент мати.

Які саме препарати потрібні?

По-перше, необхідно згадати, які хвороби/шкідники у Вас були, в якій кількості. Швидше за все, саме ці шкідники/хвороби ранньою весною себе проявлять. Як правило, цей набір шкідливих істот формується протягом семи-восьми років, і протягом цих років він працює, але, звичайно, з різною інтенсивністю. Якась хвороба може бути більш розповсюдженою цього року, якась менш, і наступного року все може змінитися. Але набір шкідників приблизно однаковий.

Важливо: "Не потрібно створювати великих запасів, тому що, як правило, всі хімічні препарати, особливо біологічні, досить швидко втрачають свою ефективність".

 

З чого варто розпочати?

Давно і добре зарекомендувала себе - обробка 3% розчином «бордоської суміші». Зазвичай у магазинах продають готову суміш порошків, яку розчиняють у воді за рецептом на упаковці.

Навесні, коли почнуть розпускатися бруньки, виникне ймовірність ураження їх листогризучими/смокчущими шкідниками. Тому запасіться обов'язково препаратами, типу «Децис», який чудово на них діє. Пакетика вистачить, щоб обробити десяток дерев точно (1 грам на 10 літрів води).

Також, весною, Ви можете захистити свої рослини від хвороб. Таких як: парша, борошниста роса, моніліоз. Для цього чудово підходить дуже ефективний препарат, як «Хорус» (приблизно 3 грами на 10 літрів води). Він діє вже за температур від +6 градусів.

У березні-квітні багато садівників обрізають свої дерева. Майте на увазі, що всі обрізки - це невеликі ранки для дерева, які можуть погано позначатися на ньому. Через ці ранки можуть потрапляти всілякі хвороби/шкідники. Так ось використовуйте для цього «садову замазку» (садовий вар). Замазуйте ним усі ранки, діаметром понад два сантиметри. Все що менше, в принципі, можна і так залишити, а ось усе, що більше двох сантиметрів – обов'язково замазуйте.

Важливо: «Не замазуйте пошкоджене місце відразу після обрізки. Дайте йому хоча б годинку підсохнути».

Рекомендація: «Садова замазка відноситься до категорії препаратів, які можна тримати в себе у великій кількості.  Вона не псується, не має терміну давності. Тому зробіть великий стратегічний запас».

 

Зазвичай, садівники з осені білять стовбури та скелетні гілки своїх дерев. Якщо Ви не встигли, то навесні також можете це зробити. Для цього продаються вже готові «садові побілки» (суміш вапна і суміш глини білої). Розводьте водою, дайте трохи постояти, і можете білити свої дерева. Це захистить їх від весняних опіків та тріскання кори, коли сонце починає дуже яскраво світити та бувають перепади температур.

Підсумок. Це лише основні препарати, які Ви повинні мати для того, щоб швиденько, як тільки починається вегетація, обробляти свої дерева. Під різні проблеми (шкідники/хвороби) – підбирайте конкретно необхідний препарат.

 

Яку кількість препаратів купувати?

Існують певні норми. При обприскуванні дерев: на 1 молоде дерево йде, приблизно, 1.5 літра розчину, а якщо дерево доросле – до 5 літрів.

Важливо: «Майте на увазі, що навесні, коли листя ще немає, або воно ще маленьке, витрата рідини буде набагато меншою. Виходячи з того, які дерева, скільки їх, Ви можете, хоча б приблизно, порахувати скільки потрібно того чи іншого препарату».