На сьогоднішній день дуже важко уявити собі квітник, де б не росли троянди. У когось це одиночний кущ, у когось - ціла колекція. І нам стає дуже прикро, коли троянди починають хворіти.

Останнім часом основні зусилля селекціонерів витрачаються на те, щоб вивести сорти троянд, які не піддаються різним захворюванням. Але ймовірність спалаху все одно існує. Для того, щоб правильно боротися з хворобами, їх потрібно знати в обличчя.

 

Борошниста роса. Це хвороба, без якої не обходиться жоден розарій. В умовах загущеної посадки та вологого літа, коли випадає багато дощів, ця хвороба дуже активно та швидко розвивається. До речі, так само вона може добре розвиватися, коли спекотні дні змінюються холодними ночами, випадає багато роси. Це чудові умови для розвитку борошнистої роси.

Що таке борошниста роса?

Це спори гриба, які розносить вітер. Вони сідають на листочки, швидко проростають, утворюється білий наліт, схожий на «борошно». Самі листочки висихають і скручуються, згодом обпадаючи.

Заходи боротьби загалом досить прості. Такі листочки Ви вже не відновите. Їх потрібно просто обірвати/обрізати. Якщо кущ сильно уражений, можна спробувати обробити слабкими розчинами коров'яку або настоями золи. А у разі ще більшого ураження, краще використовувати спеціальні фунгіциди, такі як «Скор» або «Топаз».

 

Несправжня борошниста роса. На відміну від звичайної борошнистої роси, листя уражається знизу, спори проростають крізь тканину листка, а потім проявляються у вигляді темних з ліловим відтінком плям. Таке листя потім дуже легко обсипається.

Боротися із цим захворюванням, в принципі, можливо. Справа в тому, що спори несправжньої борошнистої роси гинуть при температурі вище 30 градусів. Але якщо ця температура протримається понад добу. Якщо ж ні, то спори знову можуть оживати і продовжувати свою руйнівну дію.

В якості профілактики, обов'язково підгодовуйте свої троянди калійними та фосфорними добривами. Додатково можна використовувати препарати, якими Ви боретеся проти «фітофтори». Вони теж підходять для боротьби з несправжньою борошнистою росою.

Деякі садівники, до речі, застосовують ще один цікавий спосіб. Вони обливають троянди гарячою водою. Цей спосіб хороший, але будьте обережні, щоб не обпалити або зовсім не занапастити свою рослину.

 

Чорна плямистість. Як правило, уражаються листочки, які розташовані внизу (біля ґрунту). На них з'являються чорні з хвилястими краями плями. Причому вони з'являються із зовнішньої та внутрішньої сторони листка. При дотику, таке листя, досить швидко опадає.

В принципі, протягом літа, якщо у Вас заразиться весь кущ, він може залишитись практично голим. І ось взимку є велика ймовірність, що просто замерзне. Тому кажуть, що за чорної плямистості, кущі гинуть саме взимку, а не влітку.

Хвороба викликається спорами грибка, які дуже стійкі і добре розвиваються саме у вологому середовищі. Тому врахуйте, якщо Ви поливаєте троянди зовні (влаштовуєте їм дощування), то ось для чорної плямистості - це найкращі умови.

В якості профілактики, прибирайте все опале листя. Так як спори цього грибка дуже добре зимують саме в опалому листі. Далі, навесні, проведіть інтенсивне обрізання троянд, особливо, якщо вони у Вас напередодні хворіли. Причому обов'язково видаліть слабкі пагони, тому що вони передусім уражаються першими. Ну, а з погляду хімії, можна використовувати такі препарати, як "Скор" або "Топаз". Їх краще чергувати і, саме обприскування, проводити з інтервалом в один тиждень. Усього таких обприскувань, цілком достатньо, штук шість.

 

Іржа. Спочатку на листочку з'являються невеликі помаранчеві горбики, які поступово розростаються.

Боротися із цією хворобою досить складно. Єдине, що може допомогти, - це повне видалення уражених черешків. Чим раніше їх видалите, тим більше шансів, що Ви врятуєте свою рослину, тому що при сильному зараженні врятувати її практично неможливо. Вам доведеться просто викопати троянди і спалити. Всі видалені гілки та листочки, у жодному разі, не використовуйте для компосту. Усе обов'язково потрібно спалювати.

 

Різні мозаїки. Це вірус, причому такий, що заноситься ще в розпліднику, як правило, на стадії щеплення. На листі з'являються розводи яскраво-жовтого кольору.

Що тут порадити?

Не поспішайте викорчовувати та викидати рослину, спостерігайте за нею. Якщо вона не ослаблена, продовжує жити і розвиватися, то нічого страшного.

 

Підсумок. Ми перерахували тільки основні хвороби, які найчастіше зустрічаються. Щоб підвищити стійкість троянд – підживлюйте їх калійними та фосфорними добривами. Ну от скажемо "калієва селітра" (30-40 г на 10 л води). Цим розчином обробляйте, обприскуйте та підливаєте буквально всю рослину. Так само розводьте і «суперфосфат» (30-40 грам на 10 літрів води).

Для профілактики всіх цих захворювань важливо:

- прибирати все «рослинне сміття» під трояндами (обрізані сучки, листя);

- не зловживати дощуванням крони. Якщо Ви це робите, то робіть саме в ранковий час, щоб удень рослина встигала нормально висихати;

- не зловживати азотними добривами. Вони викликають бурхливе зростання. Молоді, слабкі пагони більш схильні до захворювань;

- вирізати слабкі неповноцінні пагони. Тому що хвороба підкрадається, насамперед, саме до ослаблених пагонів.