Давайте розглянемо три варіанти сценарію, якою може бути зима:
- Зима без снігу, але при цьому з морозами.
Чим це погано?
Сніг - це чудова ковдра для землі і для коріння наших рослин. Тільки на відміну від звичайного одіяла, яке утримує тепло нашого тіла, сніг утримує тепло землі, не даючи морозному повітрю проникати всередину землі та підморожувати коріння наших рослин.
Чим небезпечне підмерзання коріння?
Верхня частина дерев може постраждати від морозів, але якщо коріння живе, то вони, в більшості випадках, відновляться (прокинуться якісь сплячі бруньки, з коріння можуть вирости нові пагони). Якщо ж все-таки коріння підмерзне, швидше за все, рослина загине, або буде, як кажуть, дуже довго хворіти. Справа в тому, що при відсутності снігу і температурі -15 градусів, яка тримається кілька днів (тиждень), можливе пошкодження коріння, особливо у рослин з неглибокою кореневою системою (многолітники, чагарники, молоді саджанці). Для молодих саджанців це взагалі може бути згубним. Причому, навесні можна виявити, що рослина прокинулась, почала розвиватися, а потім раптом несподівано засохла. Цілком можливо це і є підмерзання кореневої системи, тому що не було снігу, і самі морози тривали довго.
Як бути у цій ситуації?
По-перше, використовувати районовані сорти, які призначені для вирощування саме у Вашому регіоні (генетично загартовані).
По-друге, напередодні зими обов'язково провести вологозарядний полив (перед самими зимовими морозами), щоб просочити землю якомога глибше і наситити коріння вологою. Справа в тому, що просочена коренева грудка відмінно підтягує тепло з надр землі на поверхню.
По-третє, можна замінити сніг мульчею. Мульчею може бути все, що завгодно (опале листя, перепріла тирса, компост, перегній, торф), те що Ви запасли ще з осені.
- Тепла зима. Коли немає сильних морозів і, відповідно, немає снігу.
Чим це не подобається садівникам?
Можна іноді почути, що у такі теплі зими рослини не сплять, не відпочивають, значить врожаю не буде. Насправді все зовсім не так. У наших рослин (яблуня, вишня, груша, черешня і т.д.) генетично закладено, що взимку вони сплять і, в принципі, їх нічого не може розбудити.
Якщо температура вночі опускається до -2, а вдень піднімається до + 5-6 градусів - це лише нам здається, що тепло. Для рослин, насправді, це нормальна температура, щоб вони комфортно себе почували (знаходилися в стані спокою). Навіть якщо температура підніметься вище +6 градусів, все одно рослини не прокинуться. Це може статись лише тоді, коли така висока температура стоятиме досить довгий проміжок часу.
Чим насправді погана така зима?
Це погано для рослин, які мають звичку рано прокидатися (до прикладу, бузок і смородина). Морози, що неминуче настали під кінець зими або навіть на початку весни, можуть пошкодити бруньки таких рослин, із-за чого врожай може бути меншим. Також це стосується «цибулинних рослин» (наприклад, тюльпани і часник). Але тут також не все так страшно. Навіть якщо вони зійдуть раніше, і «стукнуть» морози, цибулина, швидше за все, не загине, і навесні відросте заново.
Чи будуть теплі безсніжні зими погано впливати на рослини, які перебувають в укритті?
При досить високій плюсовій температурі підвищується і сама вологість. І ось у таких укриттях, при замкнутому просторі, формуються ідеальні умови для того, щоб розвивалися грибкові захворювання. Тому обов'язково такі вкриті рослини варто періодично провітрювати, а також слідкувати, чи немає там якихось ознак грибкових захворювань. Якщо вони є, то можна взяти відповідний препарат і обробити такі рослини (до прикладу, «Хорус» - відмінний препарат для обробки рослин за низьких температур).
Ну і звичайно ще одним мінусом таких теплих зим без снігу є відсутність запасу вологи на весну. У посушливих регіонах дуже важливо садити рослини восени, щоб вони добре приживались і отримували по максимуму вологу (осінню, зимову, весняну). Але якщо снігу немає, цієї вологи не буде. Тому, якщо температура плюсова, можна провести додатковий вологозарядний полив.
- Температурні гойдалки. Коли тривалі відлиги змінюються різкими опусканнями температури, причому досить сильними.
Чому це найгірший сценарій?
Рослина, яка побувала в тривалій відлизі, може почати прокидатися, і сильний мороз її просто загубить. Якщо ж при тривалій відлизі почне танути велика кількість снігу, то ось ця велика кількість води може призвести теж до поганого результату - рослини почнуть випрівати і вимокати. Тобто, коренева система постійно перебуватиме у воді, і рослина може загинути.
Іноді, при зміні ось таких різких коливань температури (від плюса до мінуса), рослина починає випирати із землі. Вона піднімається, природно починає оголюватися коренева система, що є дуже погано. Навіть якщо рослини виживе, навесні Вам її доведеться пересаджувати.
При відлигах, коли починає танути сніг, утворюються калюжі води, і якщо ударяє мороз, то вони перетворюються на таку суцільну «крижану кірку», що також є дуже погано. Уявіть штамб дерева, а навколо нього «крижана кірка». Це може призвести до механічної травми. А якщо ця травма пройде по всьому колу штамба, то рослина може навіть загинути. І найголовніше, що потрібно розуміти – «крижана кірка» не пропускає повітря до коріння. Рослини починають задихатися.
Утворення морозобоїн. Причина утворення морозобоїн - це якраз різкі перепади температури (від плюсу, коли кора нагрівається, якщо вдень світить сонечко, а потім до нічного сильного мінусу). Ось із-за таких перепадів, зрештою, кора просто лопається і утворюються глибокі рани.
Що ж робити у цій ситуації? Як допомогти нашим рослинам?
Якщо Ви знаєте, що ґрунт на ділянці важкий, а снігу багато, і він може танути, значить цей зайвий сніг бажано якось прибирати від рослин. Дуже добре було б зробити якісь дренажні канавки, щоб надлишки води від Ваших рослин відходили в сторони.
При утворенні «крижаної кірки», беріть лопату або ломик, і цю кірку акуратно розбивайте, даючи повітрю доступ до коренів Ваших рослин.
Проти «морозобоїн» нанесіть на штамби і на товсті скелетні гілки якесь світловідбивне покриття, щоб вони не перегрівалися. Це може бути побілка, спеціальна фарба, агроволокно (бинти з агроволокна).
Висновок: «Ось з такими проблемами можна зіткнутися взимку. Звичайно, ніхто крім Вас не знає Вашої ділянки, типу Вашого ґрунту, тих рослин, які Ви вирощуєте. Тому постарайтеся продумати все завчасно, передбачити всі нюанси та примхи погоди у Вашому регіоні».