Яскраве сонце, наприкінці зими або на початку весни, садівникам завдає певного клопоту і створює проблеми. Розглянемо, як це працює і що потрібно зробити.

 

Перша проблема - це морозобоїни. Вдень, коли світить яскраве сонце (наприкінці зими – на початку весни), кора дерев сильно розігрівається під дією сонячного світла. Особливо нагріваються ті породи дерев, у яких вона темна. Сама кора розширюється під дією нагрівання і, коли вночі температура йде в мінус, вона звужується. Такі ось "гойдалки температур" призводять у результаті до того, що кора лопається й утворюється рана, яка довго гоїться. Це дуже погано. Хоч ми й не можемо змінити нічну температуру, але можемо зменшити нагрівання вдень, щоб сонце не так розігрівало кору рослин.

Яким чином?

Ми білимо, фарбуємо садовою фарбою або замотуємо бинтами з білого агроволокна. У такий спосіб зменшуємо нагрівання кори і запобігаємо утворенню ось цих самих морозобоїн. Але тут ми маємо розуміти дуже важливу річ: "Цей перепад температур має бути дуже великим, щоб утворилася ця сама морозобоїна".

Ось у нас вдень сонечко припікає, а вночі температура +2-3 градуси. За таких умов морозобоїна утворитися не зможе. Хоча, звісно, перестрахуватися варто. Тому все-таки білимо, фарбуємо, забинтовуємо наші рослини, ось саме в цей період (кінець зими-початок весни).

 

Друга проблема пов'язана з хвойними рослинами. Ось саме в цей період багато хвойних рослин, під дією яскравого сонячного світла, сохнуть. У них починає жовтіти хвоя.

Чому це відбувається?

Тому що земля замерзла, коренева система теж, вона не працює, при цьому хвоя, під час нагрівання сонцем, дуже активно випаровує вологу. Волога і так випаровується, але під дією сонця - хвоя просто «підсмажується». У результаті чого, особливо з південного боку, починає жовтіти і обсипатися.

Знову ж таки, який механізм роботи?

Це відбувається, тільки якщо коренева система замерзла і не працює. Коли земля вже давно розмерзлася, ґрунт дуже вологий, то коренева система нормально вбирає вологу і компенсує її втрати, які відбуваються під дією сонячного яскравого світла (нагрівання).

Але знову ж таки, щоб не пропустити цей момент і не втратити декоративність своїх хвойних рослин, їх, усе-таки, з південного боку варто прикрити. У жодному разі не укутуйте їх щільно, щоб не перегрівалися. Вони повинні спати.

Якщо ми говоримо, приміром, про агроволокно, то коли почнете прикривати, обов'язково залиште місце, куди буде заходити холодне повітря. Воно компенсує ось цей надлишковий нагрів. Також чудово підійде мішковина, або ще кращий варіант – затіняюча сітка.

 

Третя проблема стосується тих рослин, які зберігалися в підвалі або якихось неопалюваних приміщеннях. Вони перечікували сильні морози. Коли стає тепло і світить сонечко, є велика спокуса винести їх на свіже повітря. Це правильно. Але, в жодному разі, не виносьте їх відразу. Робіть так само, як ви чините з розсадою овочевих культур.

Ось, наприклад, вирощуєте на підвіконні помідори. Ви ж не висаджуєте їх потім відразу у відкритий ґрунт? Спочатку загартовуєте, привчаєте до відкритого повітря і головне до сонця. Тому рослини, які ви зберігали десь - першого дня поставте в тінь, а далі, на 15 хвилин, винесіть на сонечко. З кожним новим днем, протягом 10-14 днів, піднімайте трохи цей час, щоб привчити їх до повного сонячного світла. Знову ж таки, робимо це для того, щоб рослини не втратили декоративність або просто не обгоріли.

 

Ну і нарешті четверта проблема. Хоч із сонцем вона не пов'язана, але, тим не менш, теж відбувається ось у цей період (кінець зими-початок весни) - це шкідники.

Працюючи в саду, на гілках можна виявити, наприклад, "яйця попелиці". Коли температура піде в добрий плюс, із цих яєць почнуть вилуплюватися личинки. Тому дістаємо з нашого сховища обприскувач і проводимо ранньовесняне обприскування.

Ранньою весною ми обробляємо наші дерева і чагарники міцними розчинами, поки ще бруньки сплять (закриті). Це може бути 3-відсоткова бордоська рідина або карбамід з мідним купоросом тощо.

А чи можна обробляти, якщо вночі заморозки?

Звичайно можна. Ви наносите ці розчини вдень, за температури не нижче +4 градусів. Вони мають контактну дію. Якщо потрапили на об'єкт, то вбили. Тому обробляйте саме вдень, і тільки за плюсової температури. Розчин потрапить, зробить свою справу і, приблизно через годину-дві, висохне. Вночі, якщо навіть буде заморозок, жодної шкоди рослинам ось цей розчин не принесе, тому що він уже висохлий, і жодної крижаної кірки не утвориться.