Якщо Ви посадили сад для отримання хорошого врожаю якісних плодів, то без обробок не обійтися. Якщо бачите, що рослина гине від якоїсь хвороби або від нашестя якихось шкідників, – її треба рятувати.
«Хімічні препарати» чи «Біопрепарати»?
Біопрепарати – це живі мікроорганізми або результат їх життєдіяльності. Потрапляючи на нашу рослину, вони вбивають збудники захворювань та комах-шкідників. Ці препарати вважаються екологічно безпечними (для людей, тварин, комах-запилювачів). Вони не накопичуються у ґрунті, плодах, рослинах. Тому, обробки можна проводити, безпосередньо, до моменту збирання врожаю.
Але, як і все у цьому світі, має свої недоліки:
- дуже вузький температурний діапазон застосування (від +15 до +25 градусів), в деяких варіантах до +28;
- легко змивається сильним дощем (навіть при застосуванні спеціальних «прилипачів»);
- потрібні часті та регулярні обробки (з інтервалом 7-10 днів).
Важливо знати: «Якщо випадок запущений, і дерево вже сильно страждає від якоїсь хвороби (навали тієї ж "попелиці"), то, в принципі, біопрепарати не врятують. Вони здатні працювати, коли хвороба тільки починається, як профілактика».
Хімічні препарати – це препарати «контактної дії» чи «системної дії». Діють вони швидко та дуже якісно. Сам ефект триває набагато довше, ніж від біопрепаратів.
У чому недоліки?
- досить небезпечні хімічні речовини (для людини, тварин, комах-запилювачів);
- накопичуються у ґрунті та плодах (знищують корисні бактерії);
- викликають звикання (шкідники та хвороби можуть пристосуватися до однієї і тієї ж діючої речовини, на відміну від біопрепаратів).
Важливо знати: «Дуже важливо застосовувати хімічні препарати дотримуючись великого терміну очікування (від 14 днів до місяця). Тобто, той термін, коли можна вживати в їжу плоди після обробки (мінімум 14 днів). На кожному препараті цей термін зазначено».
Рекомендації щодо застосування:
- Обприскування краще проводити саме навесні, коли рослини ще сплять і по ним можна працювати міцними хімічними розчинами (бордоська рідина). Біопрепарати за низьких температур – не працюють. Такі препарати, як говорилося раніше, працюють від +15 градусів.
- У момент, коли рослина тільки прокидається (перші бруньки рушають у ріст), то з нею починають свою діяльність багато шкідників та захворювань. У такому разі підійдуть тільки хімічні препарати («Хорус» - фунгіцид проти парші, борошнистої роси, моніліозу та ін.).
- Коли температура піднялася +15 градусів і вище, але проходять сильні дощі, то потрібно використовувати хімічні препарати («Вертимек» - інсектицид проти попелиці та інших шкідників).
- При температурі (+30 градусів і вище) використання біопрепаратів теж неможливе (у них межа +25-28 градусів), як і немає сенсу використовувати хімічні препарати.
Важливо знати: «Хімічні препарати та біопрепарати – не сумісні. Якщо Ви обробляли свій сад хімічними препаратами, потрібно почекати (3-4 тижні) перед використанням біопрепаратів. Але якщо все ж таки змогли використати біопрепарати, то від хімічних краще взагалі відмовитися, так як будь-яка хімічна обробка, буквально, повністю вбиває живі мікроорганізми».
Підсумок. Балансуйте будь-які препарати в залежності від погодніх умов. Часто, можливість застосування біопрепаратів з'являється лише восени. Тому, намагайтеся знайти «вікно» в сезоні «весна-літо», коли біопрепарати можна використовувати, так як вони – найкращий помічник Вашому саду.