Припустимо, ви живете в регіоні, де морозні зими зі снігом. Так ось, гуляючи по своєму саду, приносьте йому користь. На сніговому покриві дуже чітко видно силуети наших рослин, а саме: де у вашому саду густо, а де порожньо; де потрібно розсадити щось, а де навпаки щось додати. Тому, беріть із собою блокнот, ручку чи олівець і записуйте. Так у вас вже буде готовий план роботи на весну.
Сніг. Як ви знаєте, сніг - є і утеплювачем, і запасом вологи для наших рослин. Якщо десь біля коренів ви бачите, що снігу мало - обов'язково докидайте туди. А ось щодо гілок, на яких снігу багато - навпаки акуратно струсіть, щоб він у жодному разі ці гілки не попсував.
Чи потрібно втоптувати сніг?
Сніг втоптувати не потрібно, так як він утеплює кореневу систему наших рослин саме тоді, коли він пухнастий, коли всередині є маленькі «повітряні кишеньки», не даючи змоги проникати туди морозному повітрю. Якщо ви його втоптуєте, теплопровідність істотно збільшується, відповідно морозне повітря до коріння проникає простіше.
А якщо ви живете в такому регіоні, де часті відлиги і сніг рідкість?
Оскільки снігу немає, його роль у нас виконують всілякі штучні укриття і рясна мульча. Всі ми знаємо, що під мульчею часто заводяться різні гризуни і миші, які можуть псувати наші рослини - гризти кору і навіть знищувати їх. Є різні варіанти боротьби з ними. Хтось розсипає отруєні приманки (що ми не рекомендуємо, так як це може бути проблемою для наших домашніх улюбленців або птахів), хтось закопує (під кутом) пластикові пляшечки, куди наливає трішки соняшникової олії, а можна просто взяти вили і щоранку здійснювати обхід, ворушачи ось цю саму мульчу.
До речі про укриття. Один з хороших способів вкрити невелику рослину - це взяти непридатний пластиковий таз, поставити зверху на саджанець і засипати опалим листям. Це імпровізоване, наспіх зроблене, проте цілком ефективне укриття.
Вивчайте асортимент рослин. До прикладу, «абрикос» - це рослина, яка має короткий період спокою. Так от, якщо у вашому регіоні трапляються відлиги, причому затяжні, то бруньки абрикоса можуть прокинутись. Морози, які прийдуть у лютому чи навіть у березні, ці самі бруньки можуть погубити.
Що ж робити?
Надіятись, щоб такі відлиги не приходили. Але саме в січні ви можете вивчити асортимент сортів, які підходять до вашого регіону і не будуть страждати від ось цих самих затяжних відлиг.
Заготовка живців. Саме у січні, при плюсовій температурі, можна нарізати гілок. Чим довша і товстіша гілка, тим вона краще збережеться до моменту щеплення. Уже безпосередньо перед щепленням будете різати на живці (десь у лютому).
Насіння на стратифікацію. Знову ж таки січень - це чудовий місяць для того, щоб ставити насіння багатьох рослин на стратифікацію. Для проростання, багатьом із них, потрібна обробка холодом у вологому середовищі (наприклад у холодильнику),
Овочеві грядки. Саме в січні можна підготувати невеликі овочеві грядки під новий сезон, повністю помінявши ґрунт (якщо земля не мерзла). Для цього виймаємо, залежно від розміру ділянки, пару відер ґрунту і відносимо кудись, наприклад, на нову компостну купу, а натомість з уже готової купи приносимо хороший компост і висипаємо на викопане місце. Навесні можна обробити цей ґрунт біопрепаратами (Органік-баланс, Мікохелп та ін.). Так у вас буде підготовлена, знезаражена від усіляких хвороб грядка.
Підготовка до посівного сезону. У цей час можна піти по магазинах і вибрати:
- насіння, яке б ви хотіли;
- касети (тару), куди ви будете все це сіяти на розсаду;
- ґрунтосуміші, якщо використовуєте лише покупні.
Насправді, в січні, можна вже сіяти деякі види культур, так як ним потрібно досить багато часу, щоб ви отримали результат. Класичний варіант - це «гвоздика шабо». Їй до цвітіння потрібно п’ять, а то й шість місяців, якщо ви хочете, щоб в червні вона зацвіла. Також, якщо хочете вразити і здивувати своїх сусідів – посійте «петунію», щоб змусити її квітнути у травні, хоч зазвичай вона квітне влітку.
Важливо знати: «Обов'язково майте на увазі, що у січні найкоротші дні і без штучного підсвічування не обійтися. Вирощування розсади, в принципі, це свого роду мистецтво, особливо такої ранньої. Співвідношення поживності, температури, освітлення - все має бути дуже чітко збалансовано, інакше гарного результату ви не отримаєте».
Підвальне приміщення. Не забувайте періодично навідуватися в підвал, щоб перевірити, що там і як зберігається (посадковий матеріал, саджанці). Обов'язково перевіряйте, чи не пересихає земля у контейнерах, як себе почувають живці, якщо ви їх зберігаєте для щеплення або для вкорінення. Якщо вони підсохли, обов'язково зволожте їх. Якщо ж вони наоборт вкриваються пліснявою - обробіть їх (найпростіший варіант – вода з перекисом водню).
І ось погулявши зимовим садом, попрацювавши трішки, у вас може залишитись ще дуже багато часу. Чим його зайняти? Візьміть якусь книжку по садівництву чи зайдіть на садівничий інтернет-портал, або навіть увімкніть «Youtube» і подивіться корисне відео. Набирайтеся знань, бо новий сезон уже не за горами.