У кожного регіону своя особливість. Десь уже сніг і морози, а десь ще й досі "осінь". Тому розглянемо загалом, що можна і навіть потрібно зробити в цей період.
Вологозарядний полив. Ми проводимо його перед настанням безпосередньо морозів. Вологозарядний полив робиться дуже рясно і глибоко (5-6 десятилітрових відер на 1 квадратний метр пристовбурового кола). До прикладу, під дерево 5-річного віку, виливають десь 15-18 десятилітрових відер. Хоча, це залежить від типу ґрунту. Якщо ґрунт у вас глинистий, то дивіться акуратно, так як надмірним поливом можете зробити своїм саджанцям тільки гірше.
Важливо знати: «Вологозрядний полив особливо потрібний молодим саджанцям, у яких ще не глибока коренева система».
Мульчування. Коли полив проведено, обов'язково мульчуємо нашу рослину.
Рівномірно розподіліть мульчу по пристовбурному колу, а від самого стовбура відгребіть, хоча б на ширину двох пальців, щоб кора дерева не випрівала. Обов'язково зробіть зазор між мульчею і корою дерева.
Викорінювальне обприскування. Якщо ви його проводите, майте на увазі, що під час обробок температура має бути +4 градуси або вище. Вночі може бути мороз, але під час обробки (вдень або ввечері) температура має бути +4 і вище.
Важливо знати: «Якщо ви збираєтеся зайнятись обрізкою ваших рослин, то обприскування можна відкласти, щоб потім продезінфікувати ранки і перешкодити потраплянню в них різних інфекцій».
Обрізка плодових дерев і ягідних культур. Напевно, кожен з вас знає, що обрізка найкраща саме в той момент, коли рослини сплять (у стані спокою). Насправді, обрізати їх можна в будь-який момент (за винятком морозної погоди). Температура має бути позитивною.
Обрізати краще навесні, тому що саме навесні рослини прокидаються і ранки швидко гояться, ніж ось, якби ви б обрізали восени. Але, якщо погода комфортна, якщо вам навесні може просто не вистачити часу, восени обрізати цілком нормально. Це стосується різних типів плодових і декоративних дерев, ягідних чагарників.
Обмотування рослин. Хтось обмотує стовбури, деякі гілки бинтами з агроволокна, а хтось просто «білить».
Що важливо знати про таку обмотку?
Не обов'язково обмотувати всі саджанці. Річ у тім, що молоді саджанці, у яких тоненький товщиною стовбур, у принципі, можна не обмотувати. Вони сильно нагріватися не будуть, кора не трісне, вона достатньо еластична. Також, не варто обмотувати старі дерева, у яких кора вже груба. Їм теж нічого не буде.
Важливо знати: «Не забуваємо про те, що залежно від регіону – погодні умови різні. Тому слідкуйте за цим».
Хвойні рослини. Якщо ви вирощуєте якісь колоновидні форми, рекомендуємо обмотати їх, наприклад, джутовим шпагатом (по спіралі).
Для чого ми це робимо?
Якщо буде падати мокрий важкий сніг, то він буде налипати на гілках, і вони можуть відхилятися або навіть ламатися.
Теплолюбні рослини. Це стосується саме тих рослин, які не дуже пристосовані до нашого клімату. Багато хто з нас намагається їх вирощувати у себе на ділянках. Тому, перед настанням сильних морозів, у вас обов'язково має бути готовий каркас, а також заготовлено агроволокно або якийсь інший матеріал, за допомогою якого ви будете утеплювати ваші рослини (пінопласт, ДСП тощо).
Важливо знати: «Не просто обмотуйте рослину навколо, а вкривайте її зі шматком землі, оскільки земля є джерелом тепла для наших рослин».
Контейнерні культури. Якщо ви вирощуєте якісь контейнерні культури, то їх потрібно віднести на зимівлю в підвал або якесь інакше місце, навіть якщо вони вічнозелені. Майте на увазі, що за низьких температур у рослині практично зупиняються всі процеси, зокрема й фотосинтез. При температурі від 0 і до +4-6 вони чудово зимують. Тільки не забувайте періодично їх поливати, зовсім трішки, щоб земляна грудка була вологою і не пересихала.
Город. Як правило, насіння (шпинат, салат тощо.), посіяне перед морозами, навесні зійде раніше, ніж те, яке ви посієте ранньою весною. Знову ж таки, воно пройде своєрідне загартування і зійде дружніше. Щоб воно не промерзало, то сам посів можна зробити трохи глибше, засипав опалим листям. Зверху можна покласти обрізаних гілок, щоб це листя вітром нікуди не розліталося.
Заготовка землі для грунтосуміші. Пам'ятайте про те, що для посіву (наприкінці зими-початку весни), вам потрібна буде земля (ґрунт) для розсади, яку потрібно заготувати, поки ще земля не промерзла.
До прикладу, можете набрати землі у якісь контейнери і тримати на подвір’ї, поки ґрунт у них не промерзне. Після чого занесіть в дім для прогрівання. Вся та живність, насіння, яке там є, почне оживати в теплі. Звісно ж, потім, ви знову винесіть ці контейнери з грунтом на мороз, і так повторіть декілька разів. Таким чином можна легко і просто продензифікувати землю для ґрунтосуміші.
Птахи. Нагадуємо про те, що зима – це досить важкий час для птахів, які покликані допомагати нам у садівництві, знищуючи всіляких комах-шкідників. Тому розвісьте для них годівниці, так як їжу собі, під час морозів, вони насилу можуть добути.
Важливо знати: «У жодному разі не корміть птахів хлібом. Можна дати несолене сало, горіхи, насіння (не смажене), крупи».