Ось наступила весна. Природа потихеньку оживає, але разом з нею прокидаються і всілякі шкідники, збудники хвороб садових культур. Це довгоносики, квіткоїди, попелиці, кокомікоз, парша, моніліоз. Перелічувати можна довго. Ось ці проблеми потрібно вирішити ще в зародку, на початку весни.
Всі весняні обприскування можна розділити на чотири великі групи:
- Ранні весняні обприскування.
Це, приблизно, початок-середина березня. Але Ви орієнтуйтеся не на календар, а на стан природи. Сніг уже зійшов, температура позитивна, бруньки на деревах ще не прокинулися. Ось це той самий час, щоб знищити шкідників/хвороби, які перезимували, і тільки-но починають прокидатися.
Для першого ранньо-весняного обприскування, коли ще бруньки сплять, наші садівники традиційно люблять використовувати «3% бордоську суміш». Також підійде використання «карбаміду», у суміші з мідним купоросом (700 г карбаміду і 50 г мідного купоросу на 10 літрів води).
Чим гарна така ранньо-весняна обробка?
По-перше, мідь - це прекрасний фунгіцид, який вбиває всі хвороби. Карбамід – це, свого роду, добриво. Справа в тому, що через кору, незважаючи на те, що листя немає, дерево, шляхом ось такої обробки, отримує додаткове харчування і дуже добре розпочне вегетаційний період. Після такої обробки воно трошки «загальмовується» (зупиняється у своїй вегетації) і цвітіння у нього буде якраз на 7-10 днів пізніше. Це цілком може допомогти при «весняних заморозках», які часто гублять квіти на наших деревах.
Важливо: «Таку обробку проводити потрібно при плюсових температурах, як мінімум при +5 градусах».
- Період «зеленого конуса».
У цей період рослини можна обробляти тією ж «бордоською сумішшю». Але зважте, якщо при першій обробці Ви використовували 3% розчин, то тепер потрібний лише 1%. Справа в тому, що у цей період бруньки вже дуже чутливі і їх можна просто спалити.
Також можна використовувати більш серйозніші препарати. Ось є такий препарат, який називається «Хорус». Він бореться з різними хворобами (паршою, борошнистою росою, моніліозом). Змішуйте його, наприклад, з інсектицидом «Децис», щоб отримати комплексну дію проти хвороб і комах.
Важливо: «Будь-який препарат потрібно розводити в строгій відповідності з інструкцією. В жодному разі не перевищуйте тієї дози, яка вказана!».
- Обприскування по «рожевому бутону».
Це коли квіткові бруньки вже висунулися, але ще не розцвіли. У цей момент, звичайно, бордоською рідиною вже ніхто не обробляє. Обробляють тими ж самими «Хорус + Децис», що дозволяє одночасно позбавлятися і від вогнищ якихось грибкових інфекцій, і від личинок, яких попередніми обробками не знищили.
- Обробка перед самим цвітінням.
Коли бутони готові ось-ось розкритися. Те саме - ніякої бордоської рідини. Знову використовуємо суміші цих препаратів («Хорус + Децис»).
Підсумок. При таких весняних обприскуваннях, ретельно обробляйте не тільки верхню і нижню частину дерева, але й також пристовбурне коло, так як багато комах зимують саме в ґрунті. Також не забувайте і про чагарники (смородину, аґрус, малину т.д. т.п.). Адже якщо Ви обробили дерева і не обробили кущі, то дуже скоро шкідники/хвороби можуть знову перекинутись на дерева. Але майте на увазі, що, скажімо, смородина, вегетацію починає раніше, ніж основна частина дерев. Це все враховуйте.