Обрізка – одна з основних операцій на плантації лохини. Правильне формування та освітлення крони, а на старих плантаціях – омолодження рослин, має на меті збільшення кількості та якості плодів. Необрізані крони дають слабкий приріст і дрібні плоди, і менший урожай. Занадто сильне обрізання стимулює рослину давати все більше сильних, але непродуктивних пагонів. Помірна обрізка рослин дозволяє зберегти розумне співвідношення між вегетативним розвитком крони та збільшенням кількості високоякісних плодів.
У лохини квіткові бруньки формуються у верхній частині однорічних гілок, а ростові бруньки - тільки в нижній частині. Залежно від сили зростання пагона квіткові бруньки виникають по всій його довжині або тільки верхня брунька стає квітковою. Формування зайвого числа квіткових бруньок призводить до нестабільного плодоношення. Рясне цвітіння і, як наслідок, надмірне плодоношення гальмують зростання нових пагонів. Нестача нових пагонів стає причиною слабкого врожаю наступного року. Рослинам, для того щоб плодоносити, потрібно (попереднього року) наростити пагони, на яких будуть закладені плодові бруньки. Знання цього дозволяє зрозуміти необхідність обрізки крони для того, щоб отримати сильні однорічні пагони товщиною більше 3 мм. Плоди на молодих, сильних пагонах значно більші, ніж на старих.
Частота обрізки
Частота обрізки залежить від багатьох умов. Помірна обрізка рекомендується для сильнорослих видів лохини або кущів, що ростуть на багатих гумусом ґрунтах. Слаборослі види або посаджені на бідному гумусом ґрунті, слід обрізати дещо сильніше. Особливо сильної обрізки вимагають дрібноплідні види, тому що вона сприятливо впливає на величину плодів. Також слід пам'ятати, що сильне обрізання прискорює дозрівання плодів. Видалення та вкорочування пагонів пов'язане зі втратою частини врожаю. Господар плантації має спостерігати за станом рослин. Обрізка кущів призводить до видалення частини пагонів, з якими губиться певна кількість квіткових бруньок, а отже – і плодів. Рослина намагається відновити цю втрачену масу, що стимулює її до посиленого створення нових пагонів. Знання реакції рослини на видалення або укорочування пагонів дає можливість прийняти правильне рішення, що уможливлює управління процесом регенерації рослини. Підрізка сильного, молодого приросту (на половину довжини) дуже рідко впливає на розширення куща в нижній частині. Як правило, завжди, з обрізаного таким способом пагону, виросте ще сильніший одиночний пагін. Ось таким чином, неправильно прийняте рішення про підрізування пагону, замість зменшення величини куща, тільки спонукає його до більш сильного зростання.
Перший рік після посадки
Якщо консервативна обрізка буде зроблена в перший рік після посадки лохини або її взагалі не проводити, то можна сподіватися на швидке входження рослин в період плодоношення. Цвітіння та плодоношення послаблюють вегетативне зростання молодих рослин. В цьому випадку дуже часто отримуємо слабкі кущі, які дають низький урожай плодів середньої якості. Тому суттєвим заходом є видалення суцвіть у перший рік вирощування лохини. Недостатнє плодоношення стимулює сильне вегетативне зростання рослини, що принесе користь у наступні роки. Немає єдиної думки щодо обрізки рослин у перший рік вирощування. У деяких публікаціях заохочується видалення всіх пагонів над 2 - 3 вічком, що дасть можливість щойно посадженій рослині правильно розвиватися. Така обрізка застосовується головним чином для рослин на піщаних ґрунтах, коли не мульчують тирсою і не підстилають нею, а також при нестачі систематичного зрошення. Її можна також застосовувати для кущів, які розмножують вегетативно, слаборослих і некустистих. Обрізка над 2 - 3 вічком впливає позитивно на розвиток кореневої системи, викликає приріст більшої кількості сильних пагонів у рік обрізки, а також гарне плодоношення наступного року. З іншого боку, кількість прихильників необрізки рослин також досить велика.
У той же час повна відмова від обрізання кущів лохини в перший рік після посадки стосується тільки рослин з сортів «in vitro», які мають кілька слабких пагонів. Підрізування таких кущів - єдиний спосіб змусити їх рости далі та обмежити закладку квіткових бруньок. Найкраще застосовувати метод "золотої середини", або підтримуюче обрізання новонасаджених рослин, в основному з довгими пагонами. Полягати вона повинна в основному вкорочуванні пагонів до висоти 15-20 см. Це стимулюватиме створення розвилок, зміцнить головну частину скелетного стовбура і обмежить надмірне нахилення гілок. Рекомендується видаляти дуже слабкі, короткі пагони, тому що отримані на них плоди будуть слабкої якості, і, крім того, вони часто забруднюватимуться землею після дощу.
Другий та третій роки
На другий і третій роки обрізка рослин має бути помірною. Її потрібно обмежити видаленням найслабших пагонів, які загущують кущі, і вкорочування пагонів, що досягли довжини більше 25-30 см. Інтенсивне плодоношення почнеться з четвертого року і воно гальмуватиме вегетативне зростання куща. Обрізання плодоносних кущів лохини полягає, головним чином, у збільшенні відкритості. Робимо її так, щоб надати кущу властивого йому вигляду і щоб він дав більше сильного приросту. Молоді прирости повинні виростати біля основи куща. Вони створюють скелет крони, а їх видалення має бути заміною найстаріших частин рослини на молоді, які краще плодоносять. Багато однорічних пагонів можна очікувати у сортів: "Bluecrop", "Bluejay", "Blueray", "Bluegold", "Bluetta", "Brigitta Blue", "Herbert", "Lateblue", "Northland", "Patriot". У цих сортів потрібно видаляти пагони, що засихають, хворі або пошкоджені, а далі - всі найстаріші і верхні частини пагонів, які вже не дають сильний приріст. Крім того, вирізаються тонкі розгалужені пагони, що загущають крону, незважаючи на те, що на них є квіткові бруньки. Такі пагони ускладнюють збирання плодів. Регулярне щорічне обрізування лохини повинно призвести до такого стану, в якому кущ мав би вільну будову і більше пагонів молодших 4-х років. Іншої обрізки вимагають слабокустисті види: "Darrow", "Duke", "Ivanhoe", "Puru", "Spartan", "Weymouth". Рослини, що дають мало пагонів із кореневої шийки, вимагають, головним чином, укорочування бічних розгалужень. Сама обрізка зменшує величину куща, тому в рік проведення обрізки зменшується також урожай. Помірна обрізка зберігає належну рівновагу між вегетативною частиною куща та плодоношенням. Загальна маса видалених пагонів повинна становити від 25% до 35% загальної маси пагонів у кущі. Кількість видаленої деревини залежить від багатьох умов, тобто, від сили зростання рослин, віку та способу догляду за плантацією, здатності виду утворювати нові пагони. Занадто слабкою обрізкою не досягнемо поставленої мети або отримаємо багато плодів, але поганої якості. У той же час, внаслідок занадто сильної обрізки, видалимо занадто багато квіткових бутонів і отримаємо плоди гарної якості, але врожай буде низький. Занадто сильне обрізування може також подовжувати вегетативне зростання рослин, стимулювати зростання нових пагонів у другій половині літа, через що знижується стійкість кущів до морозів.
Омолодження плантації
Через 15-25 років після посадки слід розпочати повне омолодження плантації. Складається воно в обрізанні всіх пагонів у кущі над землею (10-15 см). Ця операція викличе зростання численних, сильних пагонів нижче місця обрізки. Омолодження рослин проводимо наприкінці зими, коли немає небезпеки настання морозів. Негативний ефект цього виду обрізки – поява надто великої кількості пагонів, що ускладнює подальше формування куща. Тому слабкі пагони, які загущують кущ, слід видалити вже у травні чи червні. Видалення всіх пагонів у кущі можна робити за допомогою ручних секаторів або механічно, використовуючи для цього ротаційні косарки або подрібнювачі гілок, що використовуються в садівництві. Після цієї операції, у наступні роки, знову формуємо кущі, як після закладання плантації, пам'ятаючи про те, що зростання пагонів буде значно сильнішим.
Терміни обрізання
Формування, омолодження та освітлення кущів лохини проводимо, в основному, в кінці зими або на початку весни. Занадто раннє обрізування може стимулювати пошкодження кущів морозом. Не слід також обрізати кущі занадто пізно (після початку вегетації), тому що речовини, накопичені в корінні, вже переміщаються до верхівки росту вгору пагону і обрізка тим часом призведе до втрати цих речовин. Занадто сильне обрізування також затримує зростання молодих пагонів, що послаблює кущі. Лохину можна обрізати також восени. Початок обрізки проводимо відразу після збору врожаю, але перед закінченням вегетації обрізка може змусити рослини відновити зростання. Вторинні прирости зазвичай не встигають одерев’яніти і тому їх часто знищують перші осінні заморозки. Також трапляється, що після своєчасної осінньої обрізки необхідне санітарне обрізання навесні, щоб видалити обморожені та хворі верхівки пагонів. Слід звернути увагу, що із осінньою обрізкою кущів, разом із пагонами, видаляємо також накопичені в них запаси вуглеводів, що послабить рослину наступного року.
Після обрізки, кущі повинні прийняти подібність до літери "V", що полегшить проникнення сонячних променів усередину крони. Мета обрізки – збільшення розміру плодів, тому на кущі варто залишити менше плодоносних пагонів. Оптимальна кількість – сім чи вісім плодоносних пагонів. Тоді плоди добре забарвлюються та досягають властивого даному виду смаку. Велике загущення пагонів у кущі може спровокувати збільшення проблем із сірою пліснявою, яка після «антракнозу» є однією з найпоширеніших хвороб на плантаціях лохини. Коли ми знаємо, коли і як треба обрізати, ми вже не боїмося застосовувати секатор. Обрізка дійсно впливає на зниження врожаю в рік її проведення, але плоди будуть більшими, при цьому молоді прирости будуть краще плодоносити наступного року.