Вирощування розсади - справа досить клопітна. Від того моменту, коли Ви встромили насіння в землю, і до висадження вже міцної молодої рослини в ґрунт, проходить досить багато часу. За цей час часто виникає проблема, з якою стикаються багато садівників, - розсада починає «витягуватися».

 

П'ять основних причин, чому розсада «витягується»:

  1. Занадто висока температура. Розсада стоїть, зазвичай, на підвіконні, а внизу працює батарея.
  2. Загущена посадка. Насіння багатьох культур досить дрібне. Коли висіваєте, воно досить кучно падає і, відповідно, починає заважати одне одному.
  3. Мало світла. Невеликого віконця, звичайно, рослині буде дуже мало.
  4. Надмірний полив. Не зловживайте поливом. Розсада на це дуже погано реагує.
  5. Бідний ґрунтовий субстрат. Посіяне насіння чутливе до нестачі харчування.

 

Температурний режим. Коли ми встромляємо насіння в ґрунт, температура має бути досить висока (вище 20 градусів). Тоді воно краще проростає. Потім, коли з'являються перші сходи, бажано температуру упускати. Вночі - вона має бути на пару градусів нижче, а вдень - на пару градусів вище.

Важливо: «Чим дорослішою стає рослина, тим потрібно більше її привчати до природних умов, в яких вона зростатиме. Тобто, температуру варто знижувати».

 

Загущена посадка. Кожна культура має свою оптимальну відстань одна з одною. Скажімо для томатів, приблизно 8-10 см між розточками. Також дивіться, що деякі насінини можуть зійти явно гірше. Вони дрібніші, слабші. Обов'язково видаляйте їх і, в жодному разі, не залишайте. З них все одно нічого хорошого не буде. Процес видалення відбувається по-різному. Деякі просто висмикують, інші - зрізують непотрібний паросток прямо на рівні землі.

Важливо: «Врахуйте, що при висмикуванні Ви можете пошкодити кореневу систему іншого доброго і потужного ростку, що поряд. Робіть це акуратно!».

 

Освітлення. Ми часто думаємо, якщо розсаду поставити на підвіконня, то цього буде достатньо. Це зовсім не так. Розсада потребує від 12 до 16 годин безперервного світла. Наприкінці зими – на початку весни, коли розсаду висівають, такого «світлового дня» ще немає. Тому її обов'язково треба підсвічувати. У похмуру погоду підсвічування потрібно включати протягом ось цих 12-16 годин. Якщо день сонячний, вікна виходять на південну сторону, то Ви повинні підсвічувати кілька годин вранці і кілька годин у вечірній час. Для цього необхідно використовувати лампи.

Які лампи варто вибирати?

У жодному разі не використовуйте для підсвічування звичайні лампи розжарювання. Використовуйте люмінесцентні лампи (лампи денного світла). Вони дають хорошу спектральну характеристику, тобто те, що потрібно Вашим рослинам.

Важливо: «Спочатку, відстань від розсади до лампи має бути, приблизно, 15 сантиметрів, а потім, коли розсада підніметься, можна трохи більше, 20-25 сантиметрів».

 

Полив. Справа в тому, що багато садівників так радіють першій зелені, що постійно ходять і поливають рослини. Вода викликає активне бурхливе зростання, рослина починає потужно рости вгору. Більш важливо сформувати хорошу кореневу систему, тому найкраще поливати, десь раз на 2 дні, коли ця «верхня скоринка» трошки підсохне. У жодному разі не повинно бути застою води.

Підживлення. При бідній суміші, в яку Ви посіяли своє насіння, рослини виходять кволими і витягнутими. В принципі можна вже підживити, але також це можна зробити лише тоді, коли з'являться справжні листочки. Ще краще - зробити спочатку пікірування, а потім уже (піковані рослини), так би мовити, підгодовувати. Найкраще підходять комплексні мінеральні добрива. Якщо їх немає, можна зробити суміш самостійно. Тобто додавати азотне добриво, аміачну селітру, калійну (сірчанокислий калій) та суперфосфат.