Сніг у наших краях став досить рідкісним явищем. Але для будь-якого садівника він має бути в радість. Хоча, є і зворотний бік. Іноді сніг – це джерело неприємностей.

У чому плюси снігу?

  1. Сніг – це чудовий утеплювач кореневої системи.

Саме земля є джерелом тепла в зимовий період для наших рослин. І потрібно за будь-яку ціну це тепло зберегти. Сніг, що випав, якщо він досить товстий (7-12 см), утримує тепло в землі, в районі кореневої системи.

Чому це так важливо?

За сильних морозів може постраждати надземна частина рослини (найчастіше верхівкова). І якщо залишилася жива коренева система, прокинулися якісь сплячі бруньки, рослина може дати кореневу поросль і поступово відновиться. Але якщо постраждала саме коренева система, швидше за все, рослина загине.

Важливо знати: «Якщо протягом тижня тримається мороз -15 градусів і немає снігу, то коренева система різного типу багаторічників, чагарників, молодих саджанців може повністю загинути».

  1. Наявність снігу на ділянці – це велика кількість вологи.

Якщо Ви висаджуєте плодові дерева (яблуні, груші, персики, сливи та ін.), це добре робити саме восени, щоб саджанці по максимуму отримували вологу (осінні/весняні дощі, танучий сніг). Така посадка супроводжує хорошу приживлюваність рослин, так як простими поливами зробити це досить складно.

Підсумок: «Сніговий покрив – це відмінний утеплювач, ковдра для наших рослин, для їх кореневої системи, а також це відмінний заряд вологи».

 

Якщо багато снігу так добре, то чому це може бути і дуже погано?

Коли випадає велика кількість снігу, особливо мокрого та важкого, він налипає на гілках наших рослин, через що може їх пошкодити, деформувати та поламати. Особливо це небезпечно для вічнозелених (хвойних) рослин. Якщо Ви вирощуєте такі рослини, то обов'язково обмотуйте на зиму мотузками та струшуйте сам сніг.

Сніг, у плані заряду ґрунту вологою, це дуже добре, але не завжди і скрізь. Наприклад, у Вас глинистий важкий ґрунт, який дуже погано пропускає воду. І ось випала велика кількість снігу, який тане, і вся волога «стоїть» в районі кореневої системи Ваших рослин. Коріння від цього задихатиметься, йому для життя потрібне повітря. І якщо воно постійно залишається у воді, то починає загнивати. Або інший приклад: Ваш сад може бути розташований десь в «низинці», куди стікають всі талі води. Теж саме, коренева система, в такому випадку, цілком може загинути.

Є ще один нюанс пов'язаний із таненням снігу. Ось випав сніг, почалася відлига, сніг підтаює і утворюються «калюжі», а вночі знову вдарив мороз. Замість цих «калюжок» утворюється щільна «крижана скоринка». Ця «скоринка» не пропускає повітря до коріння. Тому, якщо Ви побачили таке явище на поверхні Вашої ділянки, обов'язково беріть лопату або ломик, і дуже акуратно, ніжно намагайтеся її розбити, щоб повітря надійшло до коріння та рослин під цим крижаним шаром.