Для початку давайте дізнаємось, як влаштоване насіння наших рослин. Воно складається з трьох частин: «зародок» (внутрішня невелика частина майбутньої рослини); «ендосперм» (запасаюча тканина, що оточує «зародок» та забезпечує його поживними речовинами); «оболонка» (шкаралупа, яка захищає від механічних пошкоджень та від висихання).

Через певний час, будь-який органічний/біологічний об'єкт псується і руйнується, і наше завдання створити умови, щоб «зародок», у процесі зберігання, спав і якомога повільніше руйнувався.

Які ж умови мають бути:

- відсутність вологи (наявність вологи дозволяє «зародку» прокинутися і почати рости);

- оптимальна температура (зберігати насіння потрібно в темному місці при температурі нижче +15 градусів).

Важливо знати: «На упаковці насіння завжди вказано термін придатності. Насправді, за дотримання належних умов зберігання, насіння може зберігатися набагато довше зазначеної дати».

 

Як зберігати насіння овочевих та квіткових культур?

Якщо Ви висіяли не всю пачку, то початий пакетик потрібно згорнути і скріпити степлером, або використати канцелярський затискач/скріпку, щоб насіння не розсипалося. Далі беремо герметичну ємність (банку, поліетиленові пакети та ін.) і опускаємо туди наше насіння. Після цього відправляємо на зберігання у темне місце. Також, у цю герметичну ємність (банку) можна додати пакетик «силікагелю» (того самого, що закладають у коробки із взуттям), щоб він поглинав зайву вологу.

Насіння, як би ідеально не зберігалось, вічним не буде. Хоча, історія археології знає приклади, коли знаходили насіння, яке десь лежало багато століть, і яке після посіву досить непогано сходило. Але якщо ми говоримо про наші квіткові/городні культури, занадто довго вони зберігатися не будуть. У кожного насіння є свій термін служби. І ось, якщо Ви переглядали свої старі запаси, виявили насіння у якого «термін придатності» вже закінчився, то можна, своїми руками, перевірити чи придатне воно для посіву чи ні.

Як перевірити насіння, якщо термін зберігання добіг кінця?

Візьміть блюдце, на дно покладіть паперову серветку (ватні диски, шматок марлі та ін.), злегка зволожте водою (бажано м'якою природною або фільтрованою), і зверху покладіть з десяток насінин. Поставте це насіння, загорнуте у вологу серветку, десь у тепле місце (наприклад, над батареєю). Обов'язково слідкуйте, щоб серветка завжди була вологою (вологим має бути сам матеріал, і в жодному разі не блюдце наповнене водою). За кілька днів Ви побачите скільки насінин проросло. Якщо прокинулися лише 2-3 насінини, то інше насіння (із загальної упаковки), в принципі, вже немає сенсу сіяти на городі.

Рекомендація: «Не викидайте прострочене насіння у сміття. Краще все-таки взяти та висіяти його на будь-якій (не цінній) для Вас ділянці землі. Буває дуже приємно, наприклад, знайти десь пучок салату, кропу чи самотній кущ помідорів».