Хвороба «кучерявість листя» - поширена по всій території України. Особливо на Закарпатті, південних і південно-західних областях. Оптимальними умовами для розвитку є температура +6-8 градусів та висока вологість повітря у фазі «зеленого конусу».
Симптоми ураження. Листки, після розпускання, деформуються, мають гофрований вигляд із світло-жовтими або червоними здуттями. З часом уражене листя опадає. Пагони набувають жовто-зеленого забарвлення, потовщуються, їх міжвузля вкорочуються. Згодом вони деформуються та засихають. При масовому поширені хвороби, втрата листя може становити від 20 до 90%. Джерелом інфекції є спори, які зимують між лусочками бруньок, в ранках та інших місцях. Навесні, за сприятливих умов, вони проростають і вражають листки та пагони. Додатковим джерелом інфекції, на уражених пагонах, є грибниця.
Першу ж обробку ми проводимо по «зеленому конусу». Не перед цвітінням, не по рожевому бутону, не при маленьких листочках, а саме по «зеленому конусу». Щоб розпізнати фазу «зеленого конуса» на персику, ми шукаємо ростові бруньки. Не цвітові великі бруньки, а ростові. Їх можна розпізнати по тому, що вони набагато меншого розміру, ніж наші цвітові. Також вони часто закладаються при основі і посеред двох цвітових бруньок. Зазвичай вони також набагато меншого розміру і видовженої гострої форми. Ми дивимось, щоб ця ростова брунька тріснула і десь на 1-2 мм виступив зелений листочок. По цьому ми бачимо, що вже настала фаза «зеленого конуса». У різних областях вегетаційний період різний. Тому фаза «зеленого конуса» може настати, як на початку березня, так і під кінець (з останніх днів березня), і буде тривати перший тиждень, а можливо навіть перші 10 днів квітня.
Чому це потрібно робити саме по «зеленому конусу»?
Дуже мало інформації є про те, що спори грибкової хвороби персика зимують не тільки на верхній частині бруньок, а й у середині під лусочками. Ці спори, з внутрішньої частини бруньок, саме у фазі «зеленого конуса» починають проростати і заражати наші персики зсередини. Але і це не все. Вони ще й активно починають розлітатись і уражати всі сусідні персики, а також бруньки на гілках, які ще не заражені цією хворобою. Тому дуже важливо, саме в цей період, застосувати зразу два види препаратів: контактні і системні. Контактні препарати знищують всі збудники хвороб , на які вони потрапляють, а системні - проникають в рослину зсередини і знищують ці всі патогени, а також захищають наші персики впродовж великого проміжку часу.
Чим саме обробляти наші рослини?
У ролі контактного препарату у нас буде «Хорус», а в ролі системного «Скор». З цих двох препаратів ми робимо бакову суміш до якої також можна додати інсектицид (до прикладу, «Актеллік»).
Важливо: «Це не єдині ефективні препарати. Ви можете використовувати також: «Магнікур Сенсейшн», «Ридоміл Голд», «Топаз» т.д. т.п., і поєднувати їх за різними схемами (до прикладу, Хорус + Скор, Хорус + Топаз, Хорус + Скор + Ридоміл Голд, Скор + Топаз, Магнікур Сенсейшн + Скор)».
За якої температури потрібно проводити обробку?
Обробку потрібно проводити за температури +15-17 градусів, і саме у фазі «зеленого конуса», так як препарат «Хорус» добре працює лише до +20 градусів, а «Скор» від +14-15 градусів. Тому запам'ятайте, що головним для цієї обробки є саме вірно підібраний час.
Підсумок. Це одна з двох обов'язкових обробок персика. Наступну обробку Ви можете провести, приблизно, за місяць перед цвітінням, або після цвітіння. Якщо у травні-червні рясні і часті опади, то Вам потрібно додатково додати одну, або навіть дві обробки (залежно від потреби). І найголовніше: «Використовуйте лише перевірені препарати від перевірених дистриб'юторів і виробників».